Weronika Porc – twórca profilu na instragramie Obalić Depresję, z wykształcenia biotechnolog medyczny

Instagram: https://www.instagram.com/obalic.depresje/

Youtube: Obalić Depresję (https://www.youtube.com/channel/UCk5vBnEcw02qbgWP2ujYy_Q)

 

OBLICZA DEPRESJI

W świadomości większości społeczeństwa utrwalony jest pewien obraz osoby chorej  na depresję. Zazwyczaj wyobrażamy sobie człowieka niepracującego, leżącego ciągle w łóżku, który nie spotyka się z innymi i jest bez przerwy smutny. Takie objawy ma jednak tylko część osób, a poza smutkiem i zmęczeniem jest ich o wiele więcej.

 

JAK WYGLĄDA DEPRESJA?

Czy depresji można nie zauważyć u siebie lub najbliższej osoby? Oczywiście! Nad grobami niektórych samobójców można usłyszeć: „Nic nie wskazywało na to, że chciał się zabić”, „Był taki radosny!”, „Przecież miał żonę, dziecko, dobrą pracę…”. Niestety, ale korzystna sytuacja finansowa oraz szczęście w miłości nie gwarantuje, że nie dopadnie nas choroba psychiczna. Podobnie jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna nie daje pewności, że nasze ciało nie odmówi nam w którymś momencie posłuszeństwa. 

Każdy człowiek przechodzi depresję nieco inaczej. Co więcej, osoba mająca w życiu wiele epizodów depresyjnych może doświadczać innych objawów podczas każdego z nich, dlatego nie można zbudować jednego wzorcowego modelu tej choroby.

Wyobraźmy sobie młodą studentkę pierwszego roku, która ma ekstrawertyczne usposobienie, ciągle się śmieje, jest pomocna i życzliwa dla każdego, a wolny czas poświęca nauce. Czy ktokolwiek zorientowałby się, że odczuwa ogromny lęk, zanim spotka się z koleżankami z roku, a sytuacja rodzinna doprowadziła ją do ciężkiej depresji? Kolejna postać to szanowany lekarz, mąż i ojciec. Udziela się w lokalnej społeczności, jest sympatyczny i spokojny. Nie potrafi przyznać się, że od dłuższego czasu dręczą go myśli samobójcze i sam nie wie skąd się wzięły. Takie przykłady można by było mnożyć, a i tak nie otrzymalibyśmy pełnego obrazu depresji. 

SKĄD SIĘ BIERZE?

Powszechnie uważa się, iż depresja powstaje na skutek traumatycznych przeżyć czy trudnego dzieciństwa i nie dotyka osób bez problemów. Nie do końca… Owszem, sytuacja rodzinna, materialna czy zawodowa bardzo często ma wpływ na rozwój choroby, jest to tak zwana depresja egzogenna. Jednak ta czasem pojawia się znienacka i może być wynikiem choroby neurologicznej, obciążenia genetycznego, zmian biochemicznych w mózgu czy zaburzeń hormonalnych – medycyna wciąż nie odpowiedziała w pełni na to pytanie. 

DEPRESJA – CO Z NIĄ ZROBIĆ?

Nie spodziewajmy się tu gotowego przepisu na pozbycie się depresji – to długa i wyboista droga, ale cel jest warty każdego kroku! Leczenie należy rozpocząć od konsultacji z psychiatrą, który postawi diagnozę. Lekarz najprawdopodobniej wypisze odpowiednie leki i w razie potrzeby skieruje nas na psychoterapię. 

Ktoś może stwierdzić: „Ale leki pewnie zmienią mój charakter, będę otępiały i ospały, całkiem stracę emocje…”. To kolejny mit powielany przez wiele mainstreamowych źródeł. Leki sprawią, że zaczniesz wreszcie żyć normalnie, ale musisz być gotowy na pewne poświęcenie. Zapytaj lekarza o wszystko, co Cię nurtuje i czego się obawiasz – on rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, a gdyby działo się coś złego, skonsultuj się z nim jeszcze raz. 

Podobnie jest z terapią – najpierw Ty musisz dać coś od siebie i zmierzyć się ze swoimi lękami, obawami, problemami… Dopiero potem przyjdzie czas na sukcesy, a uwierz mi, będzie ich sporo!

CZY WARTO SIĘ MĘCZYĆ? MOŻE SAMA PRZEJDZIE?

Nie przejdzie. Może to brutalne, ale lepiej nauczyć się tego na czyichś błędach. W moim przypadku bywało raz lepiej, raz gorzej, aż w końcu objawy nasiliły się do tego stopnia, że nie byłam w stanie załatwić nawet codziennych spraw. Stany lękowe, obniżony nastrój, ataki paniki, lęk przed zrobieniem czegokolwiek, unikanie ludzi, ogromna drażliwość – moje życie na chwilę się zatrzymało. Wtedy już nie miałam wyjścia i udałam się na leczenie. I mogę tylko powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu i żałuję, że nie podjęłam jej dużo wcześniej. 

NA KONIEC

Mamy nawyk wykonywania kontrolnych badań krwi, więc zacznijmy równie mocno dbać o nasze zdrowe psychiczne. Depresja potrafi być podstępna i nawet przez lata może pozostać niezauważona, więc warto reagować, gdy dzieje się z nami coś niepokojącego.

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *