PRZEDTRENINGÓWKA – SZYBKI ZASTRZYK ENERGII CZY CIOS PROSTO W SERCE?

 

Każdy z nas miewa gorsze dni – to prawda stara jak świat. Jesteśmy zmęczeni pracą, natłokiem obowiązków domowych, wykończeni stresem który nas dotyka. Dla osób uprawiających sport to szczególnie niekorzystne okoliczności. Dokładając do tego chroniczny brak snu czy przewlekłe zmęczenie, bardzo często okazuje się że sił na trening brakuje.       W ostatnich latach bardzo modne i popularne stały się tzw. przedtreningówki. Suplement, który spożyty przed treningiem, ma dodawać energii oraz wzmacniać motywację. Działa natychmiastowo i jego efekty są widoczne od razu po jego zażyciu. Czy jest on bezpieczny?

 

PRZEDTRENINGÓWKA – CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST? 

Popularna przedtreningówka to suplement który w postaci “szota” spożywany jest przed treningiem. Jego celem jest natychmiastowe dostarczenie nam energii. Ze zniechęconego do treningu osobnika, mamy stać się pełni wigoru i chęci do pokonywania swoich możliwości. Działa praktycznie natychmiastowo, zapewniając wysoką wydolność treningową. Mówimy tutaj o klasycznej w slangu trenujących “pompie” – czyli poczuciu siły, zdolności do wyciśnięcia kolejnych ciężarów czy przebiegnięcia jeszcze jednego dystansu. 

Z CZEGO SKŁADA SIĘ PRZEDTRENINGÓWKA? 

Głównym składnikiem przedtreningówek są przede wszystkim substancje stymulujące takie jak: kofeina – królowa stymulantów, guarana, yerba mate. Ich zadaniem jest pobudzenie naszego organizmu do zwiększonego wysiłku.  Głównym przedstawicielem substancji pobudzających jest kofeina – najczęstszy stymulant świata. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niego zaczynać dnia. Największym źródłem kofeiny w naszej diecie jest… kawa. Kofeina poprzez swoje pobudzające działanie znajduje zastosowanie w przeróżnych suplementach diety, w tym właśnie w przedtreningówkach. Działa ona na układ nerwowy, stymulując go do zwiększonego wysiłku, jednocześnie przygotowując ciało do treningu fizycznego.

Znajdziemy tam również substancje zwiększające uwalnianie tlenku azotu. Dlaczego? Ponieważ tlenek azotu zwiększa światło naczyń krwionośnych powodując, że do mięśni trafia większa ilość krwi ze składnikami odżywczymi i tlenem. Większa ilość składników odżywczych i tlenu oznacza, że mięśnie mogą pracować wydajniej, ciężej, szybciej. 

Przedtreningówki zawierają również substancje ułatwiające regenerację mięśni – np. taurynę i beta-alaninę. Zadaniem beta-alaniny w przedtreningówce jest zwiększenie naszej wydolności oraz redukcja ewentualnych zakwasów – czyli ułatwia regenerację mięśni. Dzięki jej obecności w organizmie dochodzi do akumulacji peptydu o nazwie karnozyna. Karnozyna neutralizuje działanie kwasu mlekowego, który jest głównym winowajcą potocznie zwanych “zakwasów”. Dlatego też beta – alanina korzystnie wpływa na naszą kondycję, wytrzymałość, zdolności treningowe i regenerację mięśni! Ważnym składnikiem przedtreningówek jest także legendarna już kreatyna. Nie bez powodu w żargonie sportowców mówi się, że kreatyna to siła. Przy jej zażywaniu będziemy mieli więcej siły, będziemy szybciej się regenerować, poprawi się nasza wytrzymałość i wydolność. Nasze mięśnie przyjmą pełniejszy kształt.

Na koniec: aminokwasy; minerały i witaminy a także substancje dodatkowe, które są zbędne dla naszego organizmu. Ważne jest żeby wybierać przedtreningówkę która tych sztucznych substancji dodatkowych, czyli wypełniaczy, zawiera jak najmniej. Dlatego przed ewentualnym zakupem warto zapoznać się z etykietą produktu.

JAK STOSOWAĆ?

Zażywanie przedtreningówek zdecydowanie nie powinno być stałym elementem naszych treningów, a raczej awaryjną opcją. Jak sama nazwa wskazuje, powinny być stosowane bezpośrednio przed treningiem (ok. 30 minut). Jeżeli nigdy wcześniej nie przyjmowaliśmy przedtreningówki – warto zacząć od mniejszej dawki, na przykład połowy sugerowanej przez producenta. Dzięki temu ocenimy jak nasz organizm zareaguje na coś nowego i nietypowego, sprawdzimy czy pojawiają się skutki uboczne. 

Przedtreningówek nie powinny zażywać dzieci, nastolatkowie, kobiety w ciąży, te karmiące piersią a także osoby starsze. Przedtreningówki nie powinny być również stosowane przez osoby które mają problemy z układem krążenia i sercem. Osoby chorujące na nadciśnienie, po zawałach serca, z chorobą niedokrwienną i innymi także nie powinny ich stosować. Jeżeli nie jesteś pewien czy możesz przyjmować przedtreninówki, zawsze możesz skonsultować to ze swoim lekarzem.

SKUTKI UBOCZNE:

Przy stosowaniu przedtreningówek powinniśmy kierować się przede wszystkim należytą ostrożnością. Zadaniem przedtreningówki jest stymulacja naszego organizmu. Dlatego po jej spożyciu możemy spodziewać się przyspieszonego tętna i wzrostu ciśnienia tętniczego. Możemy wycisnąć więcej, biec szybciej. Brzmi jak szansa na genialny trening, prawda? Ale czy dobrze wpływa to na nasze zdrowie? Czy przedtreningówki są bezpieczne? Czy powodują jakieś skutki uboczne i działania niepożądane?  Przy długotrwałym stosowaniu przedtreningówek możemy spodziewać się niepożądanych efektów zdrowotnych, na które osoby je zażywające skarżą się dość często. 
Należą do nich między innymi:

  1. bóle głowy
  2. nudności
  3. wymioty
  4. drżenia kończyn, mrowienie
  5. mroczki przed oczami

Występowanie tych objawów ubocznych może świadczyć o tym, że organizm dostał zbyt wiele bodźców i zareagował nadmiernym pobudzeniem. Jeżeli stosujesz przedtreningówki i występują u Ciebie te objawy – powinieneś przestać je stosować. Jeżeli po przyjęciu przedtreningówki czujesz się źle, masz nudności, biegunkę, wymioty – być może jesteś uczulony na któryś ze składników wchodzących w jej skład. Wtedy koniecznie należy zaprzestać ich przyjmowania. 

CZY NA PEWNO BEZPIECZNE?

Rynek suplementów diety to zupełnie inny rynek niż rynek leków. Dlatego też ważne jest aby sięgać tylko po te suplementy diety, które zostały wyprodukowane przez firmy powszechnie uznane za rzetelne. Badania prowadzone przez niezależne ośrodki, zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nawet blisko 15% przedtreningówek może być zanieczyszczone substancjami dodatkowymi, wypełniaczami różnego rodzaju czy substancjami szkodliwymi!

Oprócz ryzyka związanego z rzeczywistym ich składem, następną kwestią jest to czy naprawdę ich potrzebujemy. Na pewno nie są one niezbędne i nie powinny stanowić rytualnego elementu naszego treningu. 

Mimo, że przedtreningówki są społecznie uznane za środek bezpieczny to przy ich powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nigdy tak do końca  nie wiemy jak nasz organizm zareaguje na pobudzający środek. Osoby z problemami i chorobami serca powinny się ich kategorycznie wystrzegać. Niech przedtreningówka zostanie tylko zastrzykiem energii, a nie ciosem prosto w serce.

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *