Katarzyna Boczar – technik farmaceutyczny, dietetyk, copywriter medyczny, 

twórca marki Przystań zdrowego życia”

 

Przeziębienie czy grypa?

Kilka dni temu zawitała do nas kalendarzowa jesień. Razem z jej przybyciem odczuliśmy także zmianę pogody. Po słonecznych dniach pozostały tylko wspomnienia. W ich miejsce przyszedł deszcz, wiatr i nieprzyjemny chłód.  Niestety zmiana pogody to mały pikuś. Wraz z jesienią przyszedł też sezon na przeziębienia, grypy i inne infekcje górnych dróg oddechowych. W tym roku sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ do wyżej wymienionych dolegliwości dołączył koronawirus SARS-COV-2, który powoduje chorobę o nazwie COVID-19. Zarówno przeziębienie, grypa, jak i COVID-19 charakteryzują się podobnymi objawami, więc niekiedy może być trudno samemu stwierdzić na jaki rodzaj infekcji cierpimy. 

W tym artykule opiszę różnice w symptomach tych chorób oraz dam kilka wskazówek w jaki sposób można walczyć z przeziębieniem i grypą z pomocą ziół i innych naturalnych metod. Wskazówki te można stosować po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu przez niego COVID-19 oraz innych chorób np. zapalenia płuc.

 

Przeziębienie

Przeziębienie zwane także nieżytem nosogardzieli lub chorobą przeziębieniową jest wywoływane przez wirusy. Najczęściej są to: koronawirusy, adenowirusy, rhinowirusy czy wirusy RS. Jest to bardzo często występująca dolegliwość. Szacunkowo każdy z nas co najmniej raz w roku przeziębia się. Zakażenie najczęściej następuje poprzez kontakt wirusa z rękami za pomocą, których przenosimy go do nosa lub jamy ustnej. Wirusy powodujące przeziębienie potrafią przetrwać nawet kilkanaście godzin na klamkach, poręczach, włącznikach świateł czy telefonach. Osoby zdrowe dotykają tych powierzchni po czym nie myjąc rąk dotykają twarzy, nosa, oczu. W ten właśnie sposób rozpoczyna się transmisja wirusa. Chorobę dość łatwo wyleczyć. Objawy przeziębienia: ból gardła, katar, kaszel, spływanie wydzieliny z nosa do gardła, gorączka do 38,5, ból głowy osłabienie i ogólne złe samopoczucie.

Grypa

Jest to kolejna choroba wywoływana przez wirusy. Dzieli się na sezonową oraz pandemiczną. Grypa sezonowa występuje na naszej półkuli corocznie od września do kwietnia i jest wywoływana przez wirusy, które są znane naukowcom. Najczęściej są to wirusy grupy A i B. Do typu A należą wirusy: H1N1, H3N2 oraz H2N2 (rzadziej występuje). Niestety tą grupę wirusów charakteryzuje zmienność antygenowa co sprawia, że jesteśmy narażeni na zachorowanie każdego roku pomimo obecności szczepień ochronnych. Dzieje się tak dlatego, że skład szczepionki przeciw grypie jest oparty na wirusach z poprzedniego sezonu i konieczna jest jego coroczna aktualizacja. Z kolei grypa pandemiczna charakteryzuje się tym, że występuje co kilkanaście lat. Jest wywoływana przez nowe i nieznane dotąd wirusy lub nieznane podtypy istniejących. Zakażenie szybko rozprzestrzenia się po danym kraju, kontynencie lub nawet po całym świecie zbierając śmiertelne żniwo wśród chorych. Przykładami takich pandemii jest: grypa hiszpanka i świńska grypa. Objawy grypy: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, uczucie osłabienia i ogólnego rozbicia, ból głowy, ból gardła, katar (niezbyt silny), suchy i męczący kaszel, rzadziej: nudności, wymioty oraz biegunka. Objawy występują nagle, wszystkie naraz i są silne. Choroba zazwyczaj ustępuje po 3-7 dniach. Kaszel może się jednak utrzymywać około dwóch tygodni. Grypa niekiedy może powodować groźne powikłania np. zapalenie mięśnia sercowego, więc podczas choroby najlepiej leżeć w łóżku i pić dużo płynów. U około 50% pacjentów choroba może przebiegać bezobjawowo. Do wykrycia wirusa grypy wykorzystuje się specjalne testy diagnostyczne.

Kilka naturalnych sposobów na pokonanie przeziębienia i grypy

  • W czasie występowania objawów infekcji górnych dróg oddechowych należy pozostać w domu, w izolacji. Najlepiej przez kilka dni leżeć w łóżku oraz pić dużo ciepłych płynów np. herbatę z miodem i cytryną. Dobrze działają też herbatki z czarnego bzu czy owocu maliny.
  • Czosnek pomoże zmniejszyć intensywność objawów oraz skrócić czas trwania przeziębienia. Ważne jest, aby spożywać go w postaci surowej (np. jako składnik kanapki), bo poddany obróbce termicznej traci swoje właściwości zdrowotne. 
  • Działanie wirusobójcze posiada także cebula, więc w celu pokonania infekcji warto zastosować znany od wieków sposób czyli syrop z cebuli. W jaki sposób go zrobić? Należy obrać 3-4 cebule i pokroić w plastry, a następnie ułożyć w słoiku i zasypać cukrem. Zamknięty słoik należy odstawić na kilka godzin, do momentu, aż cebula puści sok. Następnie syrop przelewamy przez gazę i dodajemy dwa ząbki czosnku. Taka mikstura oprócz walki z chorobą wzmocni nasz układ odpornościowy.
  • W celu zmniejszenia temperatury ciała można zastosować chłodne okłady na czoło oraz inne rozpalone miejsca.
  • Ból gardła można pokonać za pomocą znanej płukanki: ciepłej wody z solą lub naparu z szałwi.
  • Podczas choroby ważne jest także odpowiednio nawilżone powietrze w mieszkaniu. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Można także zmoczyć ścierkę i położyć ją na kaloryferze. 
  • Podczas kataru świetnie sprawdzi się woda morska (do kupienia w aptece). Oczyszcza oraz odtyka nos. Można też zastosować olejki eteryczne.

Najważniejsza jest samoobserwacja i zachowanie czujności w celu zauważenia pierwszych objawów infekcji. Warto zadbać o siebie i w przypadku ich wystąpienia odłożyć wszystkie plany i zostać w domu do czasu wyleczenia. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *