Autor: Mgr Paulina Szerszeńska

Psycholog / mediator

 

Social Media:

FB: https://www.facebook.com/Psychokwestie/

IG: https://www.instagram.com/psychokwestie/

 

Jak zacząć się rozwijać?


Rozwój to ciągły proces w którym pracujemy nad sobą, naszym charakterem, poszerzamy wiedzę, nabywamy nowe umiejętności, osiągamy cele, stajemy się lepszymi ludźmi. Zazwyczaj robimy to chętnie, ponieważ rozwój przynosi nam dużo korzyści i satysfakcji. Czasem jednak nie wiemy jak zacząć. Tkwimy bezpiecznie w naszej strefie komfortu. Nieświadomi tego, że do osobistego rozwoju potrzebujemy czegoś więcej niż dobrobytu. 


Bezpieczna przestrzeń


Psychologiczna bezpieczna przestrzeń – czujemy się w niej przyjemnie, wszystko jest wygodne i sprawdzone. Jednak nie sprzyja ona rozwojowi. Będąc w niej mamy o sobie ograniczone informacje, wiemy tylko to, co do tej pory poznaliśmy. Pozostajemy w tym, w czym jesteśmy obyci, robimy wszystko w ten sam znany sposób. Jest to wygodne, czasem wystarczające. Jednak ryzyko trwania w tej strefie polega na tym, że stwarza psychologiczne bariery, które mogą prowadzić do ograniczeń. Jeśli od dawna nie robiliśmy nic nowego, w rezultacie zaczynamy myśleć, że nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić. 


Tymczasem poza bezpieczną strefą znajduje się nasz największy potencjał. Jeśli odważymy się opuścić strefę komfortu to wreszcie zauważymy nasze talenty, nauczymy się dodatkowych umiejętności, poznamy nowych ludzi, a nasze życie stanie się bardziej ekscytujące.


Kiedy ostatni raz robiłeś coś po raz pierwszy? 


Carl Rogers, przedstawiciel psychologii humanistycznej, uważał że otwartość na doświadczenia wpływa na nasze myślenie oraz że oznacza ciągłą obserwacje siebie i rzeczywistości. Wiąże się to z tym, że nieprzerwanie odbieramy bodźce, które mogą zmieniać lub rozbudowywać naszą własną koncepcję siebie i świata. Trenerzy życia, psychologowie i coachowie zachęcają do wychodzenia ze strefy komfortu i otwartości na nowe doświadczenia, ponieważ wpływa to pozytywnie na nasz rozwój zarówno w strefie osobistej jak i zawodowej. Uczenie się nowych rzeczy sprzyja elastyczności, kreatywności oraz podnosi poziom inteligencji. 


Nowe trudności


Oczywiście nie jest to zawsze łatwe i przyjemne. Oprócz nowych doświadczeń napotykamy również nowe problemy. Ale czy to źle? Na pewno będzie trudniej, ale możemy wiele zyskać. Nasz rozwój na wielu płaszczyznach wymaga poświęceń. I o to chodzi. Czujemy wtedy większą satysfakcję, kiedy mimo trudności udaje nam się coś osiągnąć. Być może największe sukcesy to te, o które długo i ciężko się walczy?


Gdy pojawiają się trudności trzeba sobie jakoś poradzić. Uczymy się tego. Stajemy się bardziej niezależni i samodzielni. Z czasem, gdy próbujemy nowych rzeczy i pracujemy nad sobą, granica bezpiecznej strefy się przesuwa. To w czym byłeś słaby staje się Twoją mocniejszą stroną, sprawia radość, daje satysfakcję, nierzadko nawet przeistacza się w pasję i nie jest już czymś nieprzyjemnym.


Wychodzenie ze strefy komfortu


Brene Brown, badaczka wstydu i odwagi na Uniwersytecie w Houston, mówi że pierwszym krokiem do wyjścia poza strefę komfortu jest zrozumienie w którym miejscu się znajdujemy, czemu się przeciwstawiamy i dokąd powinniśmy iść.

  1. Przygotuj duży arkusz papieru i wypisz to, co lubisz robić, co robisz dobrze, co kojarzy Ci się z bezpieczeństwem. Obrysuj to. To Twoja strefa komfortu.
  2. Zapisz, co znajduje się po drugiej stronie – czego nie próbowałeś, co jest na chwilę obecną poza Twoim zasięgiem, czego się boisz, co sprawia, że czujesz się niepewnie. 
  3. Na osobnej kartce spisz swoje pragnienia, zdecyduj w jakich dziedzinach chcesz się doskonalić. Opisz dokładnie, czego chcesz spróbować albo nad czym popracować, ale nigdy nie miałeś na to odwagi.
  4. Stwórz listę małych wyzwań. Przykładowo, planujesz pokonać nieśmiałość – postanów codziennie zagadać jedną nieznajomą osobę, np. w sklepie. Idź dalej, być może dojdziesz do poziomu, w którym wystąpienia publiczne nie będą Ci straszne. Zapisz, że przy najbliższym spotkaniu w pracy wypowiesz się głośno na jeden temat. Niech to będą Twoje pomysły, najlepiej znasz swoje możliwości i bariery. 
  5. Ułóż wyzwania w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Realizuj je po kolei, małymi krokami i nagradzaj się po każdym sukcesie. Ciesz się tym i dziel się swoimi osiągnięciami z najbliższymi.


Bądź szczęśliwy, nie perfekcyjny

Przygotuj się na niepowodzenia. Oczywiste jest, że wychodzenie ze strefy komfortu wiąże się z trudnościami. Staraj się nie traktować porażek jako katastrof, raczej jak naukę i sygnał do zmian. Gdyby wychodzenie z bezpiecznego miejsca było łatwe – nie czułbyś takiej satysfakcji z pokonywania swoich barier. Ciesz się z tego, co już osiągnąłeś. Na każdym kroku doceniaj to, co dla siebie robisz. 

Trudności, wątpliwości i obawy to nieodłączne elementy zmiany. Pamiętaj, że droga, którą sobie obrałeś jest Twoim własnym pomysłem na siebie. To od Ciebie zależy, czy zniesiesz wszystkie przeciwności, czy stawisz czoła wyzwaniu, czy będziesz słuchać właściwych ludzi oraz to jak będziesz reagować na porażki. 

Jeśli zwątpisz – odetchnij. A potem raz na zawsze zapamiętaj, że żyjesz po to, by być szczęśliwym, nie perfekcyjnym. Niech jedna porażka nie stanie na drodze do Twojego szczęścia. Niech drobne błędy uczą Cię jestestwa i pokory. Niech złe decyzje kształtują Twoją osobowość i niech nigdy, ale to nigdy nie niszczą Twoich marzeń i nie depczą zaangażowania.  Nie bój się trudności, one zawsze będą. A kiedy się pojawią, myśl jak je pokonać, a nie, że to już koniec drogi. 

 

Bibliografia:

  1. B. Brown, Z wielką odwagą, 2012
  2. M. Szyszko, Otwartość na doświadczenia jako kompetencja poznawcza, Studia Psychologica nr 7, 2007

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

 

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *