Autorka: Magdalena Mikołajczyk
Trener życia

 

 

„Pewność siebie jest wtedy, gdy wierzysz w siebie i swoje umiejętności, arogancja jest wtedy, gdy myślisz, że jesteś lepszy od innych i postępujesz zgodnie z tym”.

W obecnych czasach, kiedy pytam ludzi, czym jest dla nich pewność siebie, często nie są w stanie powiedzieć, co to jest. Istnieje wiele opinii, definicji, szczególnie w mediach społecznościowych. W moim artykule nie chcę podawać definicji pewności siebie, chcę tylko podzielić się swoimi doświadczeniami. Rozwój emocjonalny każdego człowieka jest różnie uporządkowany – to tak, jak w przypadku budownictwa, gdzie masz pewną hierarchię kroków, aby zbudować dom. Podobnie jest z rozwojem emocjonalnym człowieka – ogromna różnica polega na tym, że niektórzy ludzie robią pewne kroki na wczesnym etapie życia, inni nieco później, a jeszcze inni wcale ich nie robią. Podobnie jest z pewnością siebie, zależy ona od wielu czynników, ale powinniśmy wiedzieć, że pochodzi z naszych emocji, przekonań i umiejętności. Przekonania zaś wywodzą się z tego co nas otaczało od momentu, kiedy przyszliśmy na świat. Od urodzenia
do około 7-go roku życia nasz mózg pracuje w stanie Theta. Z pewnością znacie powiedzenie „mózg dziecka jest chłonny jak gąbka”, na przykład dziecko, które wychowuje się w wielojęzycznej rodzinie bez szczególnego wysiłku będzie mówiło w tych właśnie językach.

Przykładów jest wiele, ale punktem odniesienia jest to, że właśnie, to w tym okresie czasu chłoniemy wszystko ze środowiska, w którym się znajdujemy. Również to co inni mówią i jakie mają przekonania np. załóżmy ze rodzice mówią do dziecka „oszczędzaj pieniądze, bo bardzo ciężko jest je zarobić” lub „masz małe szanse na osiągniecie dużej kariery, bo nie pochodzisz z bogatego domu” itd. Każde z takich przekonań jest zapisywanie przez nasz mózg i zachowywane, nic nie zostaje usunięte samoistnie – to trzeba sobie uświadomić.

Kolejnym krokiem jest to, że dorastamy w takich przekonaniach jakimi byliśmy otoczeni co dosłownie przekłada się na to jakie emocje nami kierują w życiu codziennym. Jakie podejmujemy decyzje i w jaki sposób je podejmujemy. Następnym przykładem jest szkoła i edukacja i to jakie przekonania przyszły do nas na tym etapie. Na przykład twój nauczyciel matematyki powtarzał, że nie jesteś dobra z matematyki a ty choć bardzo chciałaś ją zrozumieć na pewnym etapie przestałaś wierzyć, że kiedyś możesz być dobra z matematyki, bo słyszałaś od wielu, że tak właśnie nie jest.

Sytuacja może też być zupełnie odwrotna, gdzie ktoś zainspirował twoje przekonania. Niestety faktem jest, że aż 80% naszych myśli to myśli negatywne a 95% z nich to myśli powtarzające się i aby dodać statystyk wiedz ze przeciętna liczba myśli na dzień to aż od 60 tysięcy do 80 tysięcy, co daje średnią ok. 2,5-3,3 tysiąca myśli na godzinę. Widoczne jest „gołym okiem”, iż to jakimi myślami się karmisz, bezpośrednio przenosi się na to co osiągasz w życiu, na to jakie umiejętności jesteś w stanie w sobie rozwinąć i wykwalifikować. Natomiast wszystko to w kolejnych etapach życia przekłada się docelowo na twoją pewność siebie i wartość na jaką oceniasz siebie
oraz to na co uważasz, że zasługujesz, czy też to co możesz osiągnąć. W dzisiejszych czasach pewność siebie jest często postrzegana przez pryzmat arogancji i egoizmu. Jest też często postrzegana jak coś negatywnego i definitywnie wykreowanego. Coś co jest niemal nieodłączną częścią osiągnięcia sukcesu, bo przecież jak ktoś delikatny i uczuciowy może osiągnąć sukces szczególnie pracując w dużych korporacjach, studiując na renomowanych uczelniach itd., gdzie panuje tzw. „wyścig szczurów”!

Osobiście byłam świadkiem sytuacji, gdy ktoś powiedział…, ta osoba jest pewna siebie i wie, czego chce w życiu i na pewno osiągnie sukces! Rzeczywistość była odwrotna, bo ta osoba wcale nie była pewna siebie, to była tylko „maska”, którą ludzie często noszą w teraźniejszych czasach, szczególnie w środowisku biznesowym. Jest to wykreowane na potrzebę jako sprzyjająca, szybko rzucająca się w oczy wizytówka do drogi sukcesu. Kiedy wiemy, jak „czytać” ludzi, możemy lepiej poznać ich prawdziwą historię.

Często ci, którzy są postrzegani jako pewni siebie, są osobami o wielu wątpliwościach i najprawdopodobniej cechuje ich arogancja, w stopniu zależnym od środowiska, w którym się znajdują. Prawdziwa pewność siebie nie krzyczy od osoby, prawdziwa pewność siebie jest spokojna i stabilna. Prawdziwa pewność siebie jest naturalna i zrównoważona. Od wielu lat pracuję z ludźmi i uczę się o ludziach. Dziś chcę podzielić się z ludźmi tym, czego się nauczyłam. Nauczyłam się, że każda osoba może być naprawdę prawdziwie pewna siebie. Poza tym wszyscy zasługują na to, aby naprawdę czuć się pewnie. Ta pewność siebie jest zawsze różna w zależności od osoby, ale odczucie dla wszystkich jest równe. Widząc i doświadczając złożoności walki o prawdziwą pewność siebie, zobowiązałam się, że będę pracować nad strukturą i praktycznością prawdziwej pewności siebie oraz tym jak ją osiągnąć. Chciałabym, aby wiele osób zdało sobie sprawę, że po drugiej stronie ich braku pewności siebie leży świat większy i lepszy niż kiedykolwiek.

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *