Anna Święcka-Głowacka: facylitatorka zdrowia, terapeutka manualna, Rolfer(ka), socjolożka


Pomagam ludziom w utrzymaniu dobrego zdrowia wolnego od bólu, równowagi ciało-umysł i ogólnego dobrostanu poprzez poszerzanie świadomości ciała.

 

Rolfing, czyli jak znaleźć równowagę w ciele i umyśle

 

Wyobraź sobie, że twoje ciało jest elastyczne, lekkie, wolne od bólu, sztywności oraz ciągłego stresu. Wyobraź sobie, że twoje ciało i umysł są zdolne dostosować się do wyzwań jakie niesie życie. Tego właśnie możesz się spodziewać po sesjach Rolfingu. Jeśli napięcie, sztywność, czy ból stale towarzyszą się ci w codziennym życiu, twoje ciało walczy z brakiem strukturalnej równowagi. Często latami pracujemy na takie osłabienie równowagi poprzez złe nawyki postawy i gromadzenie stresu. Czasami jest to efekt tragicznego wypadku albo traumatycznego zdarzenia, które spowodowały napięcie tkanek powyżej ich możliwości. Od ponad 50 lat Rolfing przynosi ulgę w chronicznych bólach różnego pochodzenia, dając szanse na życie wolne od bólu i ograniczeń.

Rolfing jest manualną metodą pracy z ciałem, której celem jest uwolnienie napięcia nagromadzonego w tkance powięziowej, oraz metodą reedukacji wzorców ruchowych, aby zdrowo, bezwysiłkowo i bezboleśnie poruszać się i być w swoim ciele.

 

STRUKTURALNA RÓWNOWAGA,  CZYLI GRAWITACJA NON STOP

Wyobraź sobie, że do czubka twojej głowy jest przyczepiony niewidzialny sznurek, który pociąga cię w górę. Masz wrażenie, że jesteś rozciągnięta między niebem a ziemią (rys. 1, po prawej). Stopy pewnie przylegają do podłoża a szyja i głowa z lekkością wyciągają się ku górze, kręgosłup ma idealne krzywizny a ramiona swobodnie opadają. Czujesz w ciele przestrzeń, stoisz bez wysiłku, nie walczysz z “garbiącymi się plecami” ani zapadniętą klatką, wysuniętą do przodu głową czy podwiniętą miednicą. Nasze ciała podobnie jak inne fizyczne struktury w świecie, reagują na działającą na nie stale siłę grawitacji. Kiedy nie jesteśmy w strukturalnej równowadze, grawitacja ciągnie nas w dół tak samo jak inne nieożywione przedmioty (domy, drzewa), kiedy tracą strukturalna integralność (rys. 1, po lewej).

Podstawowym celem procesu terapeutycznego, jakim jest Rolfing, jest uwolnienie napięcia i odnalezienie równowagi poprzez ponowne ustawienie struktur ciała w polu grawitacji (rys. po prawej). Oznacza to, że jeśli wszystkie elementy (bloki) naszego ciała są ułożone harmonijnie względem centralnej osi (linii grawitacji), jest ono wówczas w stanie równowagi. Nie odczuwamy żadnego dyskomfortu czy bólu. Poruszamy się też płynnie i z wdziękiem, wykonujemy różne czynności bez wysiłku, mamy poczucie swobody. 

Dr Ida Rolf opracowała metodę manualnej pracy z powięzią w serii dziesięciu sesji Rolfingu, które stopniowo – jak zdejmowanie warstw z cebuli – uwalniają napięcia w całym ciele i przywracają utraconą równowagę. Ból ustępuje. Powraca płynność ruchu, gracja, odczucie przestrzeni i swobody w ciele. Jak to jest możliwe?


CZUJĄCY DOTYK

Tkanka powięziowa jak sieć pajęcza penetruje swoimi włókienkami cały ludzki organizm od skóry po jądra komórek. Każdy ruch ciała tworzony jest przez naprężenia przenoszone przez tkankę łączną. Powięź wykazując takie właściwości fizyczne jak plastyczność, ruchomość i giętkość reaguje adaptacyjną zmianą na pojawiający się zewnętrzny nacisk. Długość i naprężenie tkanki powięziowej dostosowuje się do zmian w ułożeniu kości i dystrybuuje siły grawitacji w naszym ciele, gdy się poruszamy. Dlatego dotykając ciała w jednym miejscu, dotykamy całego organizmu! Siła działająca np. na staw może być przenoszona do części ciała pozbawionych bezpośredniego, mięśniowego z nimi połączenia. Rolfer postrzega holistycznie każdą lokalną interwencję, dostosowując głębokość i rytm dotyku do sygnałów jakie dostarcza mu ciało. Poprzez specjalnie dobrany dotyk o różnej sile nacisku rąk elastyczność i zdolność tkanek do ślizgu zostaje przywrócona, a ciało może odzyskać zdolność funkcjonowania z większą swobodą, efektywnością i bez bólu. 


CZEGO OCZEKIWAĆ PO ROLFINGU, CZYLI ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA

Typowa seria Rolfingu składa się z dziesięciu sesji, które trwają od godziny do półtorej, z co tygodniowymi przerwami pomiędzy sesjami. Przez siedem sesji, w obszarach które kumulują stres, stopniowo od warstw powięzi powierzchownych do głębokich uwalniam dotykiem swoich rąk zgromadzone tam napięcia. Trzy ostatnie sesje służą pełnej i wszechstronniej integracji całego organizmu. Od pierwszej sesji zwracam uwagę na wzorce ruchowe, np. jak siedzi dana osoba. W jakiej pozycji jest miednica, a co za tym idzie, jak ułożona jest górna część tułowia – ramiona, barki, obojczyki, szyja. W zdecydowanej większości przypadków siedzimy niezdrowo z podwiniętą miednicą. Przez to obojczyki rolują się do środka, klatka piersiowa się zapada, przepona i narządy wewnętrzne są uciśnięte, obciąża się nadmiernie dolną część kręgosłupa. Tłumaczę więc jak tego uniknąć – jak zdrowo siedzieć, jak ułożyć stopy by służyły podparciem, czy jak ustawić miednicę przy siedzeniu i staniu. Jeśli ktoś chce trwale pozbyć się bólu, pokazuję możliwość zmiany starych nawyków i stworzenia nowych wzorców mięśniowo-nerwowych dla mapy motorycznej w mózgu.  Dlatego podczas każdej sesji edukuję jak wykonywać podstawowe czynności takie jak siedzenie, stanie, sięganie, itp. 

Po odbyciu dziesiątej sesji możesz oczekiwać, że wraz z uwolnieniem napięć z tkanek i towarzyszącego im bólu, pojawią się nowe możliwości ruchowe, poczujesz większą lekkość i swobodę w ciele, sylwetka ulegnie widocznej zmianie a także twój sposób poruszania się. Z sesji na sesję twoja świadomość ciała będzie wzrastać, dowiesz się jak bardziej ekonomicznie używać ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Odprężone ciało i umysł pozwolą ci na głębsze doświadczanie poczucia wolności, otwartości i elastyczności nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także psychicznym i emocjonalnym, zwiększając samoświadomość oraz lepiej przygotowując na kolejne wyzwania jakie niesie życie.


DLA KOGO JEST ROLFING?

Rolfing można polecić każdemu, kto ma problem z postawą ciała bez względu na wiek czy zawód. Szczególnie teraz, gdy wszyscy mamy za mało ruchu, siedząc całymi dniami przed komputerem lub nad komórką przez co nasza postawa pozostawia wiele do życzenia. Może to prowadzić do bólu kolan, stóp, kręgosłupa, szyi i głowy itd. Warto szczególnie polecić Rolfing osobom, które:

  • cierpią na chroniczny ból, trudny do zdiagnozowania np. fibromialgia;
  • doświadczają stanów napięcia i czują sztywność w ciele
  • odczuwają stały dyskomfort w ciele nawet po wielotygodniowej rehabilitacji po doświadczonym urazie albo po przebytej operacji
  • znajdują się w chronicznym stresie, czują się przytłoczeni życiem,
  • są w trakcie psychoterapii – trudne, skrywane, nieuświadomione emocje często są „uwięzione” w ciele. Często się zdarza w mojej praktyce, że podczas pracy strukturalnej, gdy dotykam jakiegoś miejsca, nagle skumulowane tam emocje uwalniają się w postaci szlochu czy płaczu albo dygotu całego ciała. Jest to oczyszczająca i uwalniająca reakcja ciała z zamkniętych do tej pory emocji. Dlatego Rolfing może pomóc w pełniejszym przejściu psychoterapii;
  • kobietom po porodzie – sesje Rolfingu pomagają szybciej dojść do siebie, odnaleźć na nowo swoje ciało;
  • mają uczucie, że znajdują się jakby w nie swoim ciele, 
  • chcą poprawić zakres swoich ruchów, aby pełniej doświadczać ciała podczas praktyki jogi, tai-chi czy medytacji, a także osiągać lepsze wyniki podczas uprawiania sportów (bieganie, jazda konna, wspinaczka, pływanie, etc)

 

Bibliografia:

  1. Ida Rolf “Rolfing. Reestablishing the natural alignment and Structural Integration of the human body for vitality and well-being”
  2. Ida Rolf “ Talks about Rolfing and physical reality”
  3. R.Louis Schultz, Rosemary Feitis : Nieskończona sieć”

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

                  

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *