Autor: Kinga Bogdańska


Daj dziecku lepszy start

 

Bycie mamą to najtrudniejsza praca jaką można sobie wyobrazić, ale jednocześnie najcudowniejsza na świecie. Każdego dnia przynosi radość, satysfakcję i spełnienie, ale również ból, łzy i strach… Znasz to? 

 

Każda matka chce być najlepszą mamą na świecie i dać swojemu dziecku, wszystko to co może – nawet przysłowiową gwiazdkę z nieba.  Ty z pewnością też. A gdybym powiedziała Ci, że możesz dać jeszcze więcej? Akceptację, zrozumienie i pomoc w rozwijaniu naturalnych talentów u swojego dziecka, który da mu lepszy start w życiu skorzystałabyś z takiej możliwości?

 

Instytut Gallupa przygotował badanie Strengths Explorer dla nastolatków w wieku między 10 a 14 rokiem życia. Badanie to określa 3 najmocniejsze talenty dziecka, czyli te sposoby myślenia, działania i odczuwania, których używa ono najczęściej. To właśnie te talenty są najbardziej widoczne u Twojego dziecka i najlepiej określają jego osobowość – czyli to jak zachowuje się przez większość czasu.

 

Talent to zdolności specjalne, sprawiające, że w danej dziedzinie dziecko jest wyraźnie silniejsze – albo od innych dzieci w jego wieku, albo od siebie samego w innych dziedzinach. Sprawia, że dziecko szybciej się uczy, ochoczo zajmuje się dziedziną w której jest utalentowane. Talent daje dziecku poczucie radości i przyjemności.

 

Jak wygląda to badanie?

Odbywa się w formie online i składa z 78 stwierdzeń, m.in lubię stać na czele grupy, potrafię zarażać innych entuzjazmem, uwielbiam rozmawiać. Na początku dziecko jest proszone o podanie kilku informacji demograficznych takich jak jego płeć, pochodzenie etniczne i data urodzenia. Po tej metryczce na ekranie wyświetlają się pojedynczo kolejne stwierdzenia. Dziecko ocenia jak bardzo się z nimi zgadza na czterostopniowej skali od „prawie zawsze lub zawsze”, poprzez „często”, potem jest „czasami”, a kończąc „na prawie nigdy lub nigdy”. Wszystko jest w języku angielskim i na chwilę obecną nie ma opcji wyboru innego języka.

 

Na udzielenie odpowiedzi dziecko ma tyle czasu ile potrzebuje, gdyż w badaniu Strengths Explorer nie ma licznika czasu przy kolejnych stwierdzeniach. Raz wybrana odpowiedź na pytanie jest zapisywana i nie można do niej wrócić by ją zmienić.

W badaniu mogą pojawić się stwierdzenia, których Twoje dziecko może nie zrozumie lub nie będzie wiedziało, jak odnieść je do siebie. Dlatego też przy każdym stwierdzeniu, oprócz czterostopniowej skali oceny, znajduje się wybór „nie rozumiem pytania”. Można z niego skorzystać i warto by dziecko wiedziało o takiej opcji przed badaniem.

Co znajdziesz w raporcie?


Gdy już skończy się badanie, generowany jest raport Top 3 talentów Twojego nastolatka, których używa najczęściej. Raport, podobnie jak badanie, jest w języku angielskim i zawiera 4 elementy:

 

 • Certyfikat talentów (Certificate of Talent) – przygotowany dla Twojego dziecka, w formie zaświadczenia A4, do wydruku i powieszenia na ścianie. 
 • Opis Top 3 talentów (Your Top 3 Themes) – charakterystyka 3 najsilniejszych talentów nastolatka, opisująca ich podstawowe cechy, potrzeby, sposoby działania i zachowania. 
 • Wskazówki do rozwoju talentów dla nastolatka (Action Items for Youth) – czyli pomysły na aktywności, działania lub zadania, których może podejmować się Twoje dziecko, by działać w zgodzie z talentami i przy ich użyciu. 
 • Wskazówki do rozwoju talentów dla rodziców (Action Items for Adults) – czyli pomysły na aktywności i działania, które rodzic może podjąć dla wsparcia rozwoju talentów swojego dziecka.

 

Mam wynik, ale co on oznacza?

 

Otrzymany wynik Top 3 talentów jest unikatowy dla każdej młodej osoby. Spotkanie rówieśnika, który posiada dokładnie taką samą kombinację i kolejność talentów jest dosyć trudne. Talenty Top 3 to znak szczególny dziecka, coś co je wyróżnia.

Poznanie i zrozumienie indywidualnych Top 3 Twojego dziecka ułatwi Ci odkrycie jego sposobów zachowania i odczuwania. Wpłynie to również na Twoje podejście do niego jako rodzica oraz pozwoli skupić się na tym, co w nim naturalne i mocne. Będzie też dobrym startem do rozwoju i umocnienia tych cech, a przez to umożliwienie Twojemu nastolatkowi jeszcze lepszego i efektywniejszego działania w przyszłości.

 

Wynik badania zawarty w raporcie jest dla rodziców drogowskazem i określa teren, na którym dziecko czuje się dobrze. To takie punkty na horyzoncie, wyznaczające kierunek, w którym możesz podążać jako rodzic, by wspierać jego rozwój. Natomiast ścieżkę, którą pójdziecie do tych punktów, będzie wyznaczało Twoje dziecko.

 

Jakie korzyści Ty odniesiesz?

 

 • poznasz i zrozumiesz naturalny sposób myślenia, zachowania i odczuwania Twojego dziecka
 • dowiesz się, co stanowi o unikalności Twojego dziecka
 • opracujesz skuteczne metody wspierania jego rozwoju
 • zrozumiesz, w jaki sposób efektywnie komunikować się ze swoim dzieckiem
 • zastanowisz się jak skutecznie zastosować wiedzę o talentach dziecka do swojego stylu rodzicielstwa

Zobacz co napisała do mnie mama, która postanowiła wesprzeć swoje dziecko: „Do tej pory talent kojarzył mi się ze zdolnościami np. plastycznymi lub muzycznymi, sportowymi. Nie przyszło mi do głowy, że to pojęcie można inaczej interpretować.  Koncepcja skupienia się na rozwoju naszych najmocniejszych stron, zamiast marnowania czasu na doskonalenie tego co nam nie wychodzi, bardzo silnie do mnie przemówiła i pomogła określić moje cele zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Dzięki temu badaniu Kasia zrozumiała, dlaczego jest inna od swoich rówieśników. Dla mnie jako mamy ogromna korzyścią jest lepsza komunikacja między nami. Dzięki odkrytym talentom, wiemy jakie są nasze mocne strony, kto komu i w czym może pomóc, kto jakich bodźców potrzebuje by działać. Te wszystkie działania pomagają Kasi budować samoświadomość, która jest podstawą poczucia własnej wartości. Wiem, że w przyszłości wpłynie to na jej sukcesy i samopoczucie.  Bardzo żałuję, że sama dopiero teraz poznaje i odkrywam swoje talenty. Gdybym to zrobiła wiele lat temu na pewno byłoby mi łatwiej w życiu, ale też nie narzucałabym córce swoich wyobrażeń o jej samej.  Polecam współpracę z Kingą. Ma niesamowitą moc i wiarę w to co robi. Życie po sesjach z nią nabiera innych barw a rodzina zaczyna żyć w pełni.”


Twoje dziecko jest utalentowane a Ty już teraz możesz odkryć jego naturalne predyspozycje obserwując je i odpowiadając sobie na pytania:

 

 • Jakie działania lub czynności przychodzą Twojemu dziecku z dużą łatwością?
 • Jakie zadania wykonuje chętnie i widać, że przynoszą mu radość?
 • Jakich rzeczy, czynności Twoje dziecko szybko się uczy, pokonując kolejne poziomy trudności bez większego wysiłku?

Dzięki obserwacji tych naturalnych reakcji zobaczysz pierwsze sygnały talentów swojego dziecka.

Współpracujący z Instytutem Gallupa psychologowie Timothy A. Judge i Charlice Hurst udowodnili że ludzie którzy w młodym wieku (pomiędzy 14 a 22 rokiem życia) poznali i pracowali nad rozwojem swoich dominujących talentów, w konsekwencji zbudowali wyższe poczucie własnej wartości niż ich rówieśnicy. To pozytywnie wpłynęło na wykształcenie, rozwój kariery, satysfakcję z pracy zawodowej, wysokość wynagrodzenia oraz zdrowie.


Droga mamo, pozwól swojemu dziecku poznać swoje talenty by na ich fundamencie stworzyć wiele mocnych stron i realizować się w dających satysfakcję i spełnienie obszarach.

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

 

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *