Energia życiowa jest bardzo ważnym aspektem w życiu człowieka. Pozwala ona nie tylko uzyskać motywację do pracy, do rozwoju, ale przede wszystkim pozwala, a nawet zapewnia pozytywne nastawienie się do codziennych trudów i życia zgodnie z wartościami, jakie wyznaje dana jednostka ludzka.

Energia życiowa jest przede wszystkim kluczem do osiągania sukcesów na polu zawodowym, a także w życiu prywatnym. Każdy człowiek ma możliwość kontrolowania swojej energii, a także korzystania z niej każdego dnia.

Czym jest energia życiowa?

 • Energia to siła witalna związana z procesami natury.

 • Energia jest siłą dynamiczną, która krąży w organizmie nieprzerwanym strumieniem.

 • Qi- Chińska filozofia terminem qi określa dynamiczną siłę napędzającą funkcje fizjologiczne organizmu oraz procesy życiowe. Japończycy nazywają ją ki, natomiast Hindusi praną.

Energia życiowa człowieka jest przede wszystkim „symbolem” pokonania przeszkód, z jakimi się człowiek podczas 8 faz swojego życia. (Regina Kusak)

Energia przenika cały Wszechświat, stanowiąc podstawę, z której tworzy się materia. Według tradycyjnej chińskiej medycyny, ciało ludzkie posiada wyznaczone szlaki, którymi krąży w nim energia życiowa. Kiedy przepływ energii ustaje lub jest zaburzony pojawiają się symptomy choroby. Wówczas pomagają człowiekowi kadzidła i kadzidełka w każdej dostępnej postaci. Jeśli zmysły człowieka potrzebują ekscytujących wrażeń zapachowych, to z pewnością nie zawiedzie się człowiek olbrzymią ilością naturalnych olejków eterycznych, których aromaterapeutyczna energia w pełni uwolni się w kominkach czy dyfuzorach zapachowych.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są to mieszaniny lotnych związków chemicznych należących do grupy związków organicznych. Są to między innymi terpeny, seskwiterpeny i ich pochodne. Wiele z nich warunkuje działanie aktywne olejków. Olejki eteryczne pozyskuje się z danej części rośliny i to, w jakiej porze jest dana roślina zbierana, również ma wpływ na działanie olejków. Są one cieczami palnymi, o charakterystycznym współczynniku załamania światła. Są rozpuszczalne w olejach, związkach organicznych, alkoholu. Zazwyczaj ich termin ważności jest dość długi. Należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby ograniczyć ich ulatnianie się i najlepiej, trzymać je, w ciemnych buteleczkach”.

Dlaczego ważny jest zapach dla życia każdej jednostki ludzkiej?

Zapach dla człowieka jest niezwykle ważny, ponieważ przyjemna woń pobudza zmysły i dodaje energii. Człowiek odczuwa zapachy na skutek wdychania do nosa powietrza, w którym zawarty jest co najmniej jeden związek wonny w ilości większej od określonego stężenia minimalnego. Ogromna większość lotnych związków chemicznych ma zapach mniej lub bardziej intensywny. Wszystkie zapachy mają wpływ na siły witalne człowieka, a tym samym na energię. Podobnie wpływ na działanie i chęć zmian daje nam tzw. „Ludzkie zoo”, czyli ogromne zbiorowości.

Desmon John Morris, brytyjski zoolog i etolog, w swojej książce pt: „Ludzkie zoo” ukazuje zachowania mieszkańców miast i energię związaną z tym zjawiskiem społecznym. Według niego, każde działanie człowieka jest związane z energią, która może by

pozytywna i negatywna. Energia pozytywna kojarzona jest z rozwojem człowieka i karierą zawodową, a także prawidłowym i dobrze prosperującym życiem rodzinnym. Wszelkiego rodzaju konflikty są przyczyną negatywnej energii. Aby się jej pozbyć, należy zawsze „wpuścić do mieszkania świeże powietrze i promienie słoneczne”. Jak wszyscy wiedzą „energia” jest w słońcu i jego. ogrzewających ziemię promieniach słonecznych.

Działania, które odbierają człowiekowi energię to:

 • Strach.

 • Pamiątki.

 • Sztuczne i suche rośliny.

 • Kaktusy.

 • Zniszczone/ porysowane lustra

 • Zniszczone sztućce.

 • Połatane ubrania.

Należy pamiętać, że „ludzkie zoo”, to także „stykanie się każdego dnia” z „wampirami energetycznymi”. Wampir energetyczny sprawia, że po dłuższym przebywaniu w jego obecności człowiek czuje się:

 • Osłabiony.

 • Smutny.

 • Bez nadziei na realizację jakichkolwiek planów.

 • Wyczerpany psychicznie.

 • Nieszczęśliwy.

 • Drażliwy.

 • Rozżalony i przekonany, że nie ma sensu podejmować jakichkolwiek działań, bo i tak są one skazane na niepowodzenie.

Z niepowodzeniami związane jest przewlekłe zmęczenie, a co za tym idzie, brak energii i chęci do wykonywania działań i osiągania zamierzonych celów. Chwilowe spadki formy są czymś zupełnie naturalnym. Trzeba pamiętać zawsze o złotej zasadzie: „Pokonaj stres i zwiększ swoją siłę życiową”. A można tego wszystkiego dokonać poprzez pozytywne myślenie i nagradzanie siebie wszelkiego rodzaju przyjemnościami. Człowiek ma obowiązek dopieścić siebie samego, gdyż siebie ma tylko jednego. Owe dopieszczenie jest związane z podniesieniem swojej energii życiowej poprzez zastosowanie kilku pozytywnych metod:

 • Wypicie codziennie filiżanki kawy, gdyż kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Kawa spożywana w umiarkowanych ilościach usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wyostrza uwagę zwiększając funkcje kognitywne, np. pamięć roboczą.

 • Drzemkę, gdyż ma ona dobroczynny wpływ na nasz organizm. Warunek jest następujący: drzemka musi krótka. Od 15 do 30 minut wystarczy, by naładować akumulatory.

 • Spacer, gdyż dotleniamy mózg i od razu czujemy się pełni energii.

 • Trening, gdyż nawet krótki, ale niezbyt intensywny jest zastrzykiem energii.

Energia życiowa: podsumowanie:

Bardzo ważne jest „pozytywne nastawienie do życia” i wyeliminowanie złych nawyków. Wszystko jest energią, gdyż wszystko jest wibracją. Obecnie człowiek żyje „pogonią za sukcesem”, który daje mu dużo energii i jest ważnym elementem w dążeniu do realizacji zaplanowanych działań. A działania to siła, radość, samospełnienie się i rozwój.

Bibliografia/Netografia:

1. Uzdrawiająca moc olejków eterycznych, autor: Claire Brown Waite, wyd.Alma Press, 2020 2. Olejki aromatyczne w domowej apteczce, autor: Axel Meyer i Susanna Farber, wyd. Purana, 2017 3. Desmond John Davis „Ludzkie zoo”, wyd. Świat Książki, 1997 4. ttps://vitalni24.pl/1971-energia-zyciowa 5. https://vivarium.com.pl/127714/Ludzkie-zoo 6. https://krokdozdrowia.com/negatywna-energia-obron-sie-nia/ 7.https://www.homify.pl/katalogi-inspiracji/3496349/tych-9-przedmiotow-ma-moc-przyciagania-zlej-energii-do-twojego-domu 8.https://sciaga.pl/tekst/93262-94-fazy_rozwoju_czlowieka_wg_koncepcji_ericka_h_eriksona 9. http://www.postawnaswoim.pl/kariera/energia-zyciowa/ 10. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kofeina

 

Podaj maila i otrzymaj magazyn 🙂

Twój magazyn już do Ciebie szybuje... 😉 Sprawdź SPAM!

Dziękuję za rejestrację

Sprawdź również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *