Ludzki głos to dar, dzięki któremu możemy się komunikować i wyrażać nasze uczucia. Oprócz tego, że nasza mowa przekazuje konkretne informacje, dzięki jej dźwiękom jesteśmy w stanie także rozróżnić kto daną rzecz mówi i stoi za daną wypowiedzią. Jest to wręcz cecha, która charakteryzuje każdego z nas.
Nie od dziś wiemy, że dziecko będąc jeszcze w łonie matki słyszy i rozpoznaje różne dźwięki. Intuicyjnie rozumiemy, że najważniejszym dźwiękiem dla płodu jest głos mamy. Pod wpływem jego brzmienia i wibracji rozwija drogi słuchowe. Idąc jednak dalej, okazuje się, że głos mamy ma także wpływ na rozwój mózgu i umiejętności społeczne dziecka, zarówno w łonie mamy, jak i też po narodzinach. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford dowiedli, iż w stresujących sytuacjach głos matki uspokaja dziecko zmniejszając poziom kortyzolu, hormonu stresu i równocześnie zwiększając poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego między innymi za budowanie więzi społecznych. Pozytywne wnioski pokazały wielki potencjał zawarty w głosie mamy, stąd podjęli się przeprowadzenia szczegółowych badań dotyczących roli jaką odgrywa głos mamy w rozwoju dziecka.
W badaniach przeprowadzonych pod kierownictwem dr Daniela A. Abramsa z Uniwersytetu Stanforda w 2016 roku, naukowcy mierzyli aktywność mózgu posługując się pomiarami z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI. W badaniu wzięło udział 24 dzieci w przedziale wiekowym 7 – 12 lat. Dzieci te były wychowywane przez biologiczne matki i miały IQ w granicach normy. Dzieci słuchały kilku nagrań – jedno z nich zawierało słowa wypowiadane przez ich mamy. Pozostałe nagrania były słowami nieznanych dzieciom kobiet. Naukowcy prześledzili zjawisko działania głosu matki na mózg dziecka. W trakcie obserwacji działania głosu matki na mózg dziecka, okazało się, że następuje automatyczna aktywacja połączeń nerwowych, która nie występuje w przypadku żadnego innego dźwięku.
Badanie wykazało, że dzieci w 97% przypadkach rozpoznały głos matki w mniej niż 1 sekundę! Co więcej, kilka obszarów mózgu wyraźnie się uaktywniło, w tym szczególnie te, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności, przetwarzanie emocji, zachowania społeczne oraz rozpoznawanie twarzy. Co ciekawe, reakcja ta nie zachodzi, gdy dziecko słyszy głos nieznanej mu kobiety, ani nawet wtedy, gdy jest on łudząco podobny do głosu matki. Głos mamy ma potężny wpływ na funkcje poznawcze, emocjonalne i społeczne dziecka. Naukowcy podkreślili w rezultatach przeprowadzonych badań, że słuchanie nagranego głosu mamy jest głównym źródłem tego, że dziecko czuję się bezpieczne i może swobodnie uczyć się nowych umiejętności. Z kolei badania wykonane w 2014 roku przez Amerykańską Akademię Pediatryczną pokazały korzystny wpływ odtwarzania nagrania głosu matki na rozwój wcześniaków! Kiedy odtwarzano nagrania głosu mamy podczas ssania smoczka, poprawiały się umiejętności jedzenia u niemowlaków. Dowiedziono również, że głos mamy np. podczas czytania bajek i śpiewania kołysanek wpływa na lepszą pracę rytmu serca wcześniaka.
Bezkonkurencyjnie – głos mamy jest najważniejszym dźwiękiem w świecie każdego maluszka i pomaga w jego prawidłowym rozwoju!? Sercem FeelBear’a jest spersonalizowane nagranie najbliższych, w tym najczęściej Mamy. Tworząc każdego z naszych misiów, wierzymy, że Wasze głosy grają niezwykłą rolę w rozwoju waszego dziecka!