Agnieszka Sokal- studentka psychologii, absolwentka zarządzania i dowodzenia, obronności
Samotność w pracy
Bardzo istotną kwestią w pracy jest atmosfera. Ta dobra tworzy chociażby chęć przychodzenia do niej. Zła natomiast jest dość często przyczyną do zmiany miejsca zatrudnienia, czasami prowadzi do samotności w pracy. Czy w tej złej atmosferze i samotności nie możemy znaleźć pozytywnych cech?
Samotność to uczucie izolacji i braku kontaktu z innymi, brak przynależności. W dobie dzisiejszych czasów samotność w miejscu pracy jest powszechna. Aktualna sytuacja związana z pandemią potwierdza ten fakt, gdy większa część pracowników ulokowanych jest w domach. Osamotnienie negatywnie wpływa na nasze zaangażowanie, wkład w codziennie wykonywane obowiązki. To brak interakcji między jednostką, a zespołem, a co za tym idzie – małe szanse na pozyskanie informacji.
Mówiąc o samotności w pracy, nie możemy tu mówić, że każdy samotny pracownik pozyskuje z tytułu samotności tylko te negatywne cechy i emocje. Samotność w pracy może przerodzić się w pracę nad samym sobą. Na samokształceniu, znalezieniu w sobie zalet oraz wad, nad którymi można pracować. Samotność możemy potraktować jako znalezienie siły w sobie. Skupiając się na swoich myślach, zachowaniach możemy budować swoją wartość. Analizując jak wpływa na nas otoczenie, zrozumiemy jakim przez to ulegamy zmianom. Jeśli zaczniemy myśleć w tych kategoriach, samotność stanie się lekarstwem na naszą aktywność zawodową.
Samotność w pracy może stać się samozniszczeniem, ale również lekarstwem. Spróbujmy zatem samotność przybrać w zaletę. Znajdźmy w sobie siłę do działania, nie bądźmy zależni od innych. Gdy zaczniemy realizować cele, osiągać rezultaty, będziemy czuć satysfakcję i zadowolenie z działania. Widząc konkretne efekty naszych działań, z dnia na dzień będziemy stawać się silniejsi, a nie osamotnieni.